Fortescue Premier Grade Preview - Round 3

· WA Premier
by Rugby WA Media

Match of the Round

ARKs v Curtin Uni, 3:30pm, Harrisdale Pavilion, Harrisdale 

In this week’s Fortescue Match of the Round, both ARKs and Curtin will be looking for their first win after not being able to secure a victory in their first two rounds. 

The Curtin Uni boys will need to front up in defence if they hope to stop ARKs, coming up against the likes of Levi Auvae and Gershom Adams who have both been devastating with ball in hand. 

The key to a Curtin Victory could be to run this ARKs team off its feet, through the likes of Nick Chadwick and Ioane Wright, who provide significant outside pace. 

The Match of the Round will be streamed live on the RugbyWA Website and YouTube page and replayed on NITV on Sunday July 26 at 11:30am. 

WATCH FULL MATCH HERE

UWA v Coastal Cavaliers, 3:30pm, McGillivray Oval, Mount Claremont

While the Cavaliers have been yet to taste victory this season, they sure have come close in the first fortnight of the competition, taking a losing bonus point against Nedlands at home in round 1, and then going down swinging against a strong Lions side last week.
This match marks their first away game for the season, and they will surely sense the chance to snatch a critical away win to start their season.
Despite their two wins, UWA had to work hard against Wests Scarbs and Wanneroo and will likely have to do the same to maintain their unbeaten record so far.

Palmyra v Cottesloe, 3:30pm, Thompkins Park, Applecross

This top three clash early in the season will be one to watch this week as this up and coming Palmyra side look to shock the defending champions Cottesloe.

It will be a battle in the centre pairings this week with captain Tobias Hoskins moving from number eight to pair up with Alistair Haining at the inside centre position, looking to take it to young superstar Marcus Arrindell and hard ball runner Leighton Short in the midfield for the Palms.

Expect huge hits and massive runs from these four, this match could set the stage for the rest of the season.


Southern Lions vs Nedlands, 3:30pm, Success Sportsplex, Success

After narrowly falling to the Coastal Cavaliers last weekend, Southern Lions might be the dark horse in this round look to gain the upper hand against Nedlands Rugby Club.

Such a feat won’t come easy as Nedlands will be running out an all-star backline with the likes of Ammon Matuauto, Maia King and Kauri Cudd all pulling on the blue jersey for ‘Neddies’.

Despite this distance between these two in the standings last season expect this game to be tighter than you think.


Associates v Wanneroo 3:30pm, Allen Park, Swanbourne

After winning their first two games of the season Associates are in form and ready to take on Wanneroo in their first home game at ‘The Boneyard’.

Being their first home game, ‘Soaks’ will want to Impress their home fans looking to put a big score on the vistors from the North.

Expect big things from winger Sam Healy and halfback Lachie Phillips who were able to pick up a selection in the RugbyWA team of the week last week.

Wests Scarborough v Kalamunda, 3:30pm, Bennett Park, Doubleview

After dropping their first two games the young Wests Scarborough team will be looking to break the deadlock coming up against Kalamunda who wasn’t able to get the jump on Cottesloe last week, going down by 22 points.

RugbyWA Senior Academy prodigy Connor Seve will be looking to back up his impressive performances in the firsty two rounds, his ability to strengthen Wests line-out could be the deciding factor this round.

Joondalup Brothers v Perth Bayswater, 3:30pm, HBF Arena, Joondalup

After putting Curtin University to the sword last round, Joondalup Brothers will be looking to ride the momentum this week coming up against Perth Bayswater.

Former Western Force representative Clay Uyen will be moving from his preferred position at fullback to the outside centre position. The moves comes after he saw little of the ball last week and therefore had little impact. Coming into outside centre, Uyen should be able to create better attacking opportunities for his side.

Perth Bayswater will need to play well if they want to get redemption from the first two rounds and claim their first win of the season.


Starting XVs



ARKs - TBC



Associates

1.JP Sauni, 2. Nick Hyde, 3. Paasi Fine, 4. Ryan O'Keefe, 5. Athur Manukia, 6. Michael Hardwick, 7.Alex Rovira, 8. Mike Tafili 9. Lachie Phillips, 10. Harry Webster, 11. Ryan Draver, 12. Will Godwinm 13. Christian Vainerere 14. Sam Healy 15. Robbie Ingram


Coastal Cavaliers

1.Stuart Davie, 2. Zhaidayn Horo, 3. Michael Tilden, 4. Ratu Berry, 5. Liam Van Der Heyden, 6. Solomone Likio, 7. Sosifa Likio, 8. Ashib Leota, 9. Matthew Griffiths, 10. Andrew-Shane Taitoko, 11. Brandon Steel, 12. Zachary Nicolson, 13. Blayke Taiwhati, 14. James Petherick, 15. Bodie Etheredge

Cottesloe

1.Moese Waqa, 2. Terrill Berryman, 3. Reginald Churchward, 4. Hugh Huppatz, 5. Ben Grant, 6. Robin O’Sullivan, 7. Cohen Masson, 8. Ethan Cayless, 9. Rory Edwards, 10. Caleb Young, 11. James Blackburn, 12. Tobias Hoskins (C), 13. Alistair Haining, 14. Simi Verata,15. Jack Mcdermott


Curtin Uni

1. Thompson Cross, 2. Russel Keegan, 3. Quentin Hay, 4. Tomoki Ogawa, 5. Lachlan Costello, 6. Austin Connelly, 7. Seb Thoegersen, 8. Vau Lagaaia, 9. Tom Chadwick, 10. Nikki Suckling, 11. Nick Chadwick, 12. Liam Becker, 13. Robbie Fulton (C), 14. Ioane Wright, 15. Alex Klewinghaus

Joondalup

1. Victor Harris, 2. Ford Hemi, 3. Jean-Pierre Mostert, 4. Michael Cromie, 5. Travel Tuaputa, 6. Samuel Long, 7. Ryan King, 8. Patrick Tuialii, 9. Brendan Vorster, 10. Sheldon Tarawa (C), 11. George Peters, 12. Glen Potoi, 13. Clay Uyen, 14. Porikapa Tukaki, 15. Connor Allen


Kalamunda


1.Rangikino Paul, 2. Benjamin Rumble, 3. Mac Heke, 4. Caleb Marr, 5. Henare Houkamau, 6. Jacob Rumble, 7. Linton Horsburgh, 8. William Tuheke-Wade, 9. Jack Weir (C), 10. Blake Hignett-Stephens, 11. Usaia Ralulu, 12. Te Aroa Koiatu, 13. Faamanatu Apineru 14. Ruawharo Rarere, 15. Tiare Sugden


Nedlands

1. Jamie Hawgood (vc), 2. Heath Tessmann , 3. Dev Morris, 4. Sam Offer, 5. Ryan James, 6. Jeremiah King, 7. Kenny MacPherson, 8. Aidan Laxton, 9. Hershelle Classen, 10. Dylan Loversidge (c), 11. Callum Thomas, 12. Ammon Matuauto, 13. Maia King, 14. Steven Nolson, 15. Kauri Cudd

Palmyra

Ethan Poi, 2. Sioeli Vaituulala, 3. Piersen Kennington, 4. Andrew Sanders, 5. Hayden Croghan, 6. Jackson Pugh, 7. Nathan Oakley, 8. Dylan Cunningham (C), 9. Hayden Whitmee-Lloyd, 10. Samuel Jurisich, 11. Adam Marshall, 12. Leighton Short, 13. Marcus Arrindell, 14. Christopher Miller, 15. Manihera Eden


Perth Bayswater

1.Dante Tatafu, 2. Ben Buist, 3. Chris Kidd, 4. Keisuke Yagishita, 5. Jacob Buist (CC) 6. Craig Smith, 7. Zac Branca, 8. Faamanu Tofilau, 9. Liam Wynne, 10. Simon Hrbeck, 11. Santana Payne, 12. Kolia Konelio, 13. Adam Wharerau, 14. Jordan Luke, 15. Shane Parkinson


Southern Lions

Vidar Tupou, 2. Jordan Shelford, 3. Victor Yong, 4. Alex Hales, 5. Sese Malai Tuifagalele, 6. Brody Eastwood, 7. William Burroughs, 8. Dean Kingi, 9. Mitchell Kingsmill, 10. Kyle Fell (C), 11. Kameli Tacikalou Naisiroki, 12. Joel Lamatoa 13. Jonah Naborisi 14. Meli Naborisi 15. Liam Mckinnon



UWA – TBC


Wanneroo

1. Andre Roux, 2. Scott Cornell, 3. Tj Vunivalu, 4. Nate Yoder, 5. Brad Campbell, 6. Luke Callan, 7. Cade Begg, 8. Mark Cornell (VC), 9. Jared Deacon, 10. Ethan Reilly, 11. Xavier Tearoa, 12. Andrew King, 13. Grason Makara, 14. Jordan Grattan, 15. Robbie Stortz


Wests Scarborough - TBC

Advertisement
Advertisement